טיפול פסיכולוגי בגיל המעבר – 2

טיפול פסיכולוגי בגיל המעבר – 2

פסיכולוגים אשדודירדנה – מצב רוח מרומם

כידוע, מצבי-הרוח בגיל המעבר משתנים מאוד: מצב-הרוח, שתקף את ירדנה כאשר כתבה את המכתב שבפרק הקודם, היה ייחודי לאותם רגעים קשים.

בפגישות אחרות ירדנה היתה מגיעה כשהיא עליזה, שמחה, ומלאת מרץ והתלהבות.

"תארי לעצמך," אמרה לי ירדנה יום אחד בטיפול הפסיכולוגי, "מה זה המפגש הזה, בין ההורמונים המשתנים שלי, של גיל המעבר לבין ההורמונים של גיל ההתבגרות של הילדים שלי…": לירדנה היו שלושה ילדים: בת ושני בנים.

במצב-הרוח המרומם ירדנה יזמה  יוזמות נפלאות ומרגשות: היא התקדמה נפלא בעבודה שלה  (לירדנה היה משרד עריכת דין), היא יזמה טיולים וחופשות עבור המשפחה שלה, ועשתה קניות חסכוניות. במצב-הרוח המרומם ירדנה היתה פשוט נפלאה: היא אפילו היתה מסוגלת להרגיש, שהיא נפלאה. וזה לא היה מובן מאליו עבור ירדנה: בדרך כלל הדימוי העצמי שלה היה נמוך למדי.

אבל חייבים לציין: התנודות האלו במצב-הרוח היו קשות לירדנה. היו רגעים, שבהם חששה שהיא סובלת ממניה-דפרסיה. היו רגעים שבהם פחדה שתשתגע. היו רגעים שבהם פחדה שתגרום נזק לעצמה או לאחרים. התנודות החריפות האלו לא היו קלות לה בכלל.

בטיפול הפסיכולוגי השתדלתי לעזור לירדנה בוויסות התנודות האלו כמה שיכולתי. כך למשל הצעתי לירדנה להסביר לבני משפחתה, שהיא נמצאת כעת בגיל המעבר, ושגיל המעבר מאופיין בתנודות חריפות במצבי-הרוח. הצעתי לה גם להסביר להם, שההורמונים גורמים לתנודות האלו, ושעלולה להיווצר התנגשות בין ההתנהגות שלה, המושפעת מהורמונים של גיל המעבר, לבין ההתנהגות של המתבגרים, המושפעת מההורמונים של גיל ההתבגרות.

ההסברים האלו נקלטו היטב אצל בני המשפחה. הילדים המתבגרים של ירדנה, החלו לייצר בדיחות על המילה "מעבר" ועל המילה "התבגרות", תוך שהם משתמשים בשורשים האלו בהטיות שונות: "גם אני עובר עכשיו, אמא, תראי אותי…." – אמר לה הילד הצעיר, תוך שהוא קופץ בין  המרצפות בבית. הילדה הבכורה, מתבגרת, סירקה את שיערה הארוך מול המראה בכניסה, תוך שהיא שרה לעצמה: "אני בגיל ההתבגרות, אני בגיל ההתבגרות, מה לעשות, מה לעשות, מה לעשות…"

על דרכים נוספות, שבהן עזרתי לירדנה בטיפול הפסיכולוגי לווסת את מצבי-הרוח המשתנים שלה, אספר לכם ברשימות הבאות. נסו לעקוב אחרי האתר שלי, שבו רשימות אלו תתפרסמנה.

להתראות, ותודה שהייתם איתי!

חזרה
WhatsApp
Phone