דיכאון ומצבי-רוח רעים

דיכאון ומצבי-רוח רעים

על טיפול פסיכולוגי בדיכאון ובמצבי-רוח רעים

"האם טיפול פסיכולוגי עוזר לצאת מהדיכאון?" שואלים אותי אנשים לפעמים בטלפון, כשהם מתקשרים לברר על טיפול פסיכולוגי.

"בוודאי", אני עונה להם, "טיפול פסיכולוגי ממש עוזר לצאת מדיכאון. ממש כדאי לפנות לטיפול פסיכולוגי כשסובלים מדיכאון או ממצב-רוח רע מתמשך" אני עונה. "גם מחקרים מראים שטיפול פסיכולוגי עוזר במצבי דיכאון, וגם אני עצמי רואה בקליניקה שלי, שוב ושוב, איך אנשים מתאוששים ויוצאים מהדיכאון שלהם. לפעמים לא צריך הרבה פגישות כדי לצאת מהדיכאון בעזרת שיחות. בהחלט כדאי לך, או למי שאתה מתייעץ עבורו, ללכת לטיפול פסיכולוגי!"

כך אני עונה בוודאות לשואלים אותי בטלפון, מפני שאני יודעת וראיתי שוב ושוב כמה טיפול פסיכולוגי עוזר לפתור

טיפול פסיכולוגי בדיכאון
בדרכנו בחיים אנחנו יכולים להיות בתקופות של דיכאון

בעיות של דיכאון ומצבי-רוח רעים.

ומדוע טיפול פסיכולוגי עוזר?

אולי אנסה למנות כמה סיבות (כתבתי בלשון נקבה, אך הכתוב נוגע לשני המינים):

  1. הטיפול הפסיכולוגי עוזר לאדם המדוכא לדבר בכנות ובפתיחות על מצבו. עצם השיחה הכנה והפתוחה הזו, באווירה טובה ומקבלת, משחררת הרבה לחץ וייאוש של המטופלת בדיכאון, ועוזרים למטופלת להתאושש ולהרגיש טוב יותר.
  2. בטיפול הפסיכולוגי הפסיכולוגית יכולה לאבחן מהן הסיבות לדיכאון. מתוך השיחה הטיפולית היא מבינה מהם הגורמים שהביאו את הפונה להרגיש דיכאון ומצבי-רוח רעים, והיא מצביעה בפני המטופלת על הגורמים שהביאו לדיכאון. זיהוי הגורמים ועבודה לשינוי הגורמים האלו היא חשובה ביותר בהתמודדות עם הדיכאון, מפני שדיכאון אינו נוצר במקרה. דיכאון נוצר מפני שתנאי החיים של האדם היו לא טובים עבורו. זיהוי הסיבות לדיכאון הוא הכרחי, וכן התמודדות ושינוי של הסיבות אלו.
  3. בטיפול פסיכולוגי בדיכאון כפי שאני עובדת – אני מדריכה את המטופלת כיצד לשנות את חיי היום-יום שלה כדי שתהיה שמחה יותר. אני משלבת גם גישה של טיפול קוגניטיבי-התנהגותי, ונותנת למטופלת משימות הביתה, כדי שתשפר את חייה וכך ישתפר מצב הדיכאון שלה.
  4. בטיפול הפסיכולוגי אנחנו בונים תוכנית חיים רצויה עבור המטופלת. אנחנו מבררים: מה היא רוצה עבור עצמה? אילו חיים היתה רוצה לחיות? מה ניתן לממש מתוך השאיפות והחלומות האלו? מה עיכב אותה עד עכשיו מלממש שאיפות אלו? אני נותנת לגיטימציה לשאיפות הכמוסות האלו של המטופלת כחיוניות לבריאותה הנפשי ולמצב-רוחה הטוב, וביחד אנחנו מנסים לראות כיצד מגשימים לפחות חלק מהרצונות והצרכים האלו. הגשמת הרצונות והצרכים משפרת באופן משמעותי את מצב-הרוח ואת ההרגשה הכללית.
  5. המטופלת לומדת בטיפול להתמודד בעצמה בעזרת כלים מעשיים עם מצבי-רוח שמגיעים מדי פעם. אנחנו יוצרים יחד כלים מעשיים, המתאימים לאותה מטופלת, שיהיו תמיד לצידה כאשר קשה לה והיא בדיכאון. הכלים האלו נותנים למטופלת את ההבנה, שדיכאון הוא מצב "נזיל" ומשתנה. אפשר לשנות מצב-רוח אם עושים דברים פעילים כדי לסלק אותו.
  6.  חשוב לציין, שחשובה ההתמדה בטיפול הפסיכולוגי כדי לצאת מדיכאון. לפעמים מספיקות כמה פגישות כדי שהדיכאון ישתפר באופן משמעותי, אבל לפעמים יש צורך ביותר ממספר פגישות קטן כדי לצאת מהמצב הקשה של הדיכאון. חשוב, כמובן, שתהיה תחושה, שיש כימיה בסיסית עם הפסיכולוגית, ושהטיפול הפסיכולוגי הוא מיטיב וחשוב. לא כדאי להמשיך לבוא לטיפול פסיכולוגי שאין לך הרגשה טובה לגביו, כמטופלת.
טיפול פסיכולוגי בדיכאון ומצב-רוח אשדוד
שיחה טובה עם פסיכולוגית מבינה ומייעצת – עוזרת מאוד

פירטתי כאן את הדרכים העיקריות שבהן אני עוזרת לאנשים הסובלים מדיכאון ומצבי-רוח רעים, המגיעים אלי לטיפול פסיכולוגי.

לסיכום, חשוב לציין שוב: טיפול פסיכולוגי יכול מאוד לעזור במצבים של דיכאון ומצבי-רוח רעים. אין תחליף לשיחה טובה ואכפתית עם אדם מקצועי, שיש לו ניסיון וידע בטיפול בדיכאון, ויושב איתך וחושב איתך יחד כיצד להיטיב את מצבך.

אז אל תהססו לטפל בעצמכם בעזרת טיפול פסיכולוגי. טיפול פסיכולוגי אצל פסיכולוגים טובים מוכיח עצמו שוב ושוב במחקרים כטיפול יעיל ביותר בדיכאון.

רחל בר-יוסף-דדון היא פסיכולוגית קלינית ומחברת הספר "93 כלים לאושר"

חזרה
WhatsApp
Phone