לעצור מתבגרים

לעצור מתבגרים

טיפול פסיכולוגי אשדוד
אם פנקייקס יעזרו, אז שיהיה…

די לאלימות ולחוסר-הזהירות

בסוף אפריל 2013 קרו בל"ג בעומר  באשדוד שני מקרים קשים: שני אנשים צעירים מתו בעקבות רצח ובעקבות תאונת דרכים. צעיר נרצח באשדוד, וילדה בת 9 נדרסה למוות במושב סמוך לאשדוד.

מה אפשר לומר על מוות של אנשים צעירים?? אין מילים. היתה תחושה רעה בלב למשמע החדשות.

ולכן אני רוצה לכתוב היום על אלימות ועל חוסר-זהירות.

אנחנו חיים בחברה אחת, זה ליד זה. כאשר אדם אחד אלים – השני נפגע. כאשר אדם אחד נוהג בחוסר-זהירות – השני סובל.

עד כמה אנחנו יכולים להיות זהירים יותר? עד כמה אנחנו יכולים לחנך את המתבגרים שלנו להתנהג בצורה שקולה יותר ואחראית יותר? האם כחברה אנחנו עושים די כדי לרסן את האלימות וחוסר-הזהירות שסביבנו?

וכך, בהזדמנות הזו שניתנה לי לכתוב כאן, הייתי רוצה לתת כמה טיפים להורים, שרוצים לשמור על ילדיהם המתבגרים ולרסן את התנהגותם המסוכנת והמסכנת:

  1. אל תחששו להציב גבולות לילדים כאשר הם יוצאים לנהוג או לנסוע ברכב עם החברים שלהם. הסבירו בשקט ובמתינות את הסכנות הכרוכות בנהיגה מסוכנת. אל תיתנו להם לנהוג אם אתם חושבים שהם מסכנים את עצמם או את האחרים. בידיכם המפתחות – תנו אותם לילדיכם רק כאשר אתם בטוחים בהם.
  2. הסבירו לילדיכם את הסכנות הכרוכות בשתייה של אלכוהול. הסבירו להם, שהאלכוהול גורם לאובדן שליטה, וכך עלול לגרום לאלימות כלפיהם ושלהם כלפי הסובבים אותם. רסנו את שתייתם ולמדו אותם לשתות מעט, ולהתרחק ממקומות מסוכנים. למדו אותם להתרחק ולהירגע כאשר הם חוששים, שהם עומדים לפגוע במישהו.
  3. ערבו בני משפחה אחרים בעלי סמכות אם אתם מרגישים שהילדים המתבגרים שלכם אינם מקשיבים לכם מספיק. ספרו לסבים או דודים, החשובים לילד, ובקשו מהם לדבר עם הילד. לעיתים קרובות חשיפת הבעיה ועירוב גורמים מחוץ למשפחה הקטנה מזעזעת את המתבגר, וגורמת לו להירתע מהמשך התנהגות מסוכנת ומסכנת.
  4. עשו עם הילד הסכמים לגבי דברים שהם יכולים לקבל – אם יתנהגו בצורה מתאימה וזהירה.
  5. דברו עם הילדים בקיצור, אך בסמכותיות. אל תיכנסו למריבות ארוכות מדי. הבהירו שאתם הקובעים במשפחה. מנעו צ'ופרים ומתן כספים אם ההתנהגות של הילד אינה תקינה.
  6. פנו עם המתבגרים שלכם לטיפול פסיכולוגי אם אתם מרגישים שבכוחות עצמכם אינכם מצליחים לרסן אותם.

אז בברכת חיים שלוים ובטוחים לנו ולילדינו אפרד מכם –

רחל בר-יוסף-דדון

פסיכולוגית קלינית, אשדוד

לקריאה על טיפול במתבגרים היכנסו לכאן

חזרה
WhatsApp
Phone