מהו טיפול פסיכולוגי?

מהו טיפול פסיכולוגי?

רחל בר-יוסף-דדון, פסיכולוגית קלינית
טיפול מזמין להתבוננות פנימית

הרבה אנשים שואלים אותי את השאלה הזו, כאשר הם מטלפנים אלי לברר לגבי הטיפול הפסיכולוגי, שאני נותנת.

 האמת היא, שצריך להיות בטיפול פסיכולוגי, כדי להבין מהו טיפול פסיכולוגי. להסביר מהו טיפול פסיכולוגי דומה לניסיון להסביר מהי אהבה…
ובכל זאת, אנסה להסביר כאן עכשיו מה קורה בטיפול הפסיכולוגי בכמה נקודות:
1. בטיפול פסיכולוגי האדם שמגיע לטיפול מספר מה קשה לו ומה מטריד אותו, והפסיכולוגית מקשיבה.
2. טיפול פסיכולוגי נמשך בדרך כלל 50 דקות.
3. התדירות המקובלת של טיפול פסיכולוגי היא פעם בשבוע, אבל אפשר גם להיפגש פעמיים בשבוע, או פעם בחודש, או פעם בשבועיים.
4. הטיפול הפסיכולוגי ממוקד במטופל ובטובתו. במהלך הטיפול הפסיכולוגי אני כפסיכולוגית מנסה לברר עם המטופל: כיצד הוא יכול לשפר את חייו? מה יעשה אותו מאושר יותר, מצליח יותר אוהב ואהוב יותר. וגם בריא יותר?
5. טיפול פסיכולוגי מסתיים כאשר המטופל מחליט מתי הוא אינו זקוק לטיפול הפסיכולוגי יותר.  יש משמעות גם לחוות דעתה של הפסיכולוגית לגבי נקודת הסיום, אבל המחליט הסופי הוא המטופל: הוא מכיר את מצבו ומרגיש את עצמו בצורה הטובה ביותר.
6. בטיפול הפסיכולוגי אני כפסיכולוגית נותנת, למטופלים המעוניינים בכך, משימות לבצע בחיי היומיום שלהם. לפעמים אלו תרגילי הרפיה, או שיחה עם מישהו,  או קריאת ספר מסוים, או בדיקת נושא בגוגל. אין חובת עשייה, אבל מי שבוחר לעשות – מרוויח מכך.
7. חשוב שהמטופל ייתן פידבק לפסיכולוגית ממה הוא מרוצה בתהליך הטיפול, וממה הוא פחות מרוצה. כך הפסיכולוגית תדע לכוון עצמה טוב יותר לצרכי המטופל.
8. בטיפול הפסיכולוגי הפסיכולוגית נותנת משוב למטופל על מה שהוא מספר. היא מראה לו טעויות, שהוא עושה בהתנהלות שלו או בצורת החשיבה שלו, ומציעה לו דרכי חשיבה או התנהגות שונים, וגם כלים להגיע לדרכי חשיבה והתנהגות שונים אלו.
9. לעיתים קרובות היחסים, שנוצרים בין הפסיכולוגית למטופל, משקפים דפוס יחסים של המטופל, שקורה לו גם עם האנשים שקרובים לו, ופוגע בחייו. הפסיכולוגית מראה זאת  דרך הניתוח של מה שקורה בין המטופל לפסיכולוגית.
10. חשוב, שתהיה כימיה בסיסית טובה בין הפסיכולוגית למטופל. אם אין כימיה בסיסית טובה כזו – קשה לנהל טיפול פסיכולוגי, שיצליח. תמיד יכולים להיות קשיים ביחסים ביניהם, אבל הפסיכלוגית והמטופל מדברים על קשיים אלו ומנסים להתגבר עליהם, וכך המטופל לומד כיצד לשוחח על קשיים ביחסים גם עם האנשים שאיתם הוא חי.
מה דעתכם על מה שכתבתי? האם יש לכם שאלות על מה שכתבתי, או הערות, הצעות או תגובות? אשמח לשמוע, או לקרוא.
רחל בר-יוסף-דדון, פסיכולוגית קלינית, אשדוד
טיפול אישי, זוגי ומשפחתי
טלפון: 08-8659590
טיפול פסיכולוגי יכול להיות מהנה ומעשיר
טיפול פסיכולוגי יכול להיות מהנה ומעשיר

3 תגובות

  1. הגעתי באמצעות שיר חרודי המקסימה. מצאתי את התכנים מעוררי השראה ונכונים מבחינתי, מייד התחברתי אליהם. תודה

    טלי להט
  2. הגעתי באמצעות שיר חרודי המקסימה. מצאתי התכנים מעוררי השראה ומיד התחברתי. מעבודתי כיועצת אני יודעת עד כמה כל זה נכון , מדויק וישים

    טלי להט

התגובות סגורות.

חזרה
WhatsApp
Phone