על חשיבותם של קשרים

על חשיבותם של קשרים

על חשיבותם של קשרים

אני כותבת את הרשימה הזו  בתקופת החגים:  ראש השנה, יום הכיפורים, וסוכות. בתקופה כזו הרבה אנשים מחפשים חברה – אנשים להיות איתם. והצורך הבסיסי הזה, הצורך בקשרים טובים ובטוחים,, מעלה את השאלה הפשוטה הזו:

האם אנחנו יודעים עד כמה אנחנו זקוקים לחברה? עד כמה אנחנו זקוקים לחברה של בן-זוג, של חברה, של ידיד, של קרובי משפחה? של קולגות לעבודה?

אנשים רודפים בחייהם אחרי דברים חומריים: ספה, מכונית, דירה. אנשים רודפים אחרי כסף: הם רוצים להרויח כמה שיותר. אנשים רודפים אחרי התקדמות מקצועי ותהילה. אבל אולי המרכיב בחיים, שהוא אחד הנחוצים לנו ביותר – חברה, אינו מוערך מספיק, כמרכיב,  שנתפס  שכדאי לרדוף אחריו.

עם זאת, מחקר חשוב, שנמשך כבר שבעים וחמש שנים,  קובע, כי לאורך השנים, האנשים שחיים את החיים הארוכים, הבריאים והטובים ביותר הם אנשים שלהם קשרים טובים ומשמעותיים. לא ההצלחה המקצועית ולא הכסף היו הגורמים החשובים ביותר שניבאו אריכות חיים וחיים טובים, אלא דווקא הקשרים שטוו אנשים לאורך השנים, ואיכותם.

כן, אומר הפסיכיאטר וולדינגר, שהוא המנהל הרביעי של המחקר הזה, קשרים חשובים מאוד עבורנו. אבל כאשר שואלים בוגרי מכללות יוקרתיות מהן המטרות שלהם, הם אומרים: כסף ותהילה. ועבודה קשה, והצלחה מקצועית.

ומדוע, שואל וולדינגר, אנשים אינם רוצים להכיר בחשיבותם של יחסים?

אולי כי יחסים אינם זוהרים כמו כסף, הצלחה ותהילה.

ואולי גם, ואת זה אני מוסיפה, בטיפוח יחסים איננו משקיעים בעצמי. אנחנו משקיעים בזולת.

ביחסים אין משום התבלטות של האני, אלא להיפך: בשביל יחסים טובים צריך לפעמים להנמיך מעט את העצמי, לראות את הזולת, להתחשב, להתאפק מלהביע רגשות בצורה חזקה מדי.

אבל לפני שאני ממשיכה אני רוצה לתת לכם את הלינק להרצאה המרשימה הזו, אחת ההרצאות הטובות ביותר, לטעמי, בכל הפרוייקט המרשים של הרצאות טד:

https://www.ted.com/talks/robert_waldinger_what_makes_a_good_life_lessons_from_the_longest_study_on_happiness?language=he

מה דעתכם על ההרצאה?

ומה איתכם, האם אתם מרגישים שאתם משקיעים מספיק ביחסים שלכם?

האם יש יחסים שהייתם רוצים לשפר? האם יש יחסים שהייתם רוצים ליצור?

האם יחסיכם הזוגיים טובים מספיק? ויחסיכם במשפחה שלכם? ועם החברים שלכם? ועם הקולגות לעבודה?

חשבו לעצמכם על כך.

וזכרו: יחסים אינם עניין זוהר, אבל הם מוסיפים הרבה לאיכות החיים שלנו.

בהצלחה!

חזרה
WhatsApp
Phone