רוצה להיות אהוב

רוצה להיות אהוב

טיפול בילדים אשדוד
אני רוצה להיות איתכם, גם!

אני רואה לעיתים קרובות ילדים בקליניקה, שבני המשפחה כועסים עליהם. אלו ילדים שעושים מה שבא להם: הם אינם באים לאוכל בזמן. הם לא נכנסים למקלחת כשמבקשים להם. רבים יותר מדי עם האחים שלהם. גם בבית-הספר יש להם לפעמים בעיות עם המורות. שיעורים הם אינם מכינים בקלות.

מה חש ילד שכזה? האם אפשר לעזור לו? מה אנחנו חשים כלפיו?

הילד, באופן טבעי, מעורר הרבה כעס ותיסכול אצל בני המשפחה שלו. בעיקר אצל ההורים. הוא משגע אותם. הם מתרגזים, מתפתלים, כועסים, "משתגעים". הילד הזה בהחלט פוגע באיכות חייהם.

גם לילד לא ממש טוב. הוא מסרב, הוא עושה דברים בדרך שלו, הוא חופשי. אבל הוא לא בהכרח מאושר. הוא חש, שכועסים עליו. הוא חש את האווירה הלא-טובה סביבו.

וחוץ מזה שהוא כועס, וממורמר, וחושב, שהאחים שלו התחילו, ושלא הבינו אותו בבית-הספר ושההורים נגדו  – הרי בפנים כואב לו. כואב לו, כי לפעמים הוא חש, שהוא אינו אהוב. שהוא "הבעייתי". שאמא מחבקת יותר את אחותו, או את אחיו . שאבא משחק איתו, אבל אינו ממש מאושר ממנו.

והילד לא יודע באמת מה לעשות עם המצב שלו בתוך המשפחה ועם ההתנהגות שלו. זה פשוט קורה לו, זה לא ממש מכוון. הילד הזה נמצא בערבוביה של רגשות ורצונות ואירועים. הוא מבין, שהוא מרגיז. הוא גם כועס מאוד בעצמו. הוא מורד, הוא בועט – פיזית ונפשית. הוא בועט במה שרוצים לתת לו ובמה שרוצים לומר לו. הוא לפעמים בועט, נפשית, בכולם.

אבל בפנים בפנים הוא כן רוצה להיות הילד האהוב. זה שמחבקים אותו. ומשבחים אותו. ונחים איתו.

בטיפול הפסיכולוגי בילדים אני מנסה להגיע אל החלק הזה של הילדים. שהם ידברו עליו מולי ומול ההורים שלהם. אני גם מנסה להגיע לחלק העמוק יותר של ההורים. מלבד עצות והדרכה, שאני נותנת להורים בנוגע להתמודות עם הילד – אני גם מדברת איתם על הכאב שלהם מול הילד הזה. לפעמים גם האחים מגיעים, וגם הם מדברים על הכעסים שלהם ועל הכאב שלהם.

ואז כשמדברים יחד, בצורה עמוקה, עולה הצורך הזה של הילד להיות אהוב ומקובל יותר במשפחה שלו, ובין החברים שלו. ובבית-הספר.

וזו כבר התחלה מצוינת.

מכאן אפשר להמשיך הלאה בקלות. מהנקודה הזו אפשר לדבר עם הילד איך להירגע. ואיך להשתלט על הרגשות הסוערים שלו, שמטלטלים אותו וגורמים לו להרגיש, שהוא פועל נגד הרצון שלו עצמו.

ואפשר גם לעזור להורים לראות את הילד באופן יותר אמפתי. גם להבין אותו יותר וגם להציב לו גבולות באופן יותר רגוע.

מכאן הדרך פתוחה יותר.

אז כתבתי היום מעט על טיפול בילדים שלא קל איתם. לעיתים אלו ילדים עם הפרעות קשב וריכוז. לעיתים ילדים עם בעיות משמעת, בעיות התנהגות, ליקויי למידה. הרבה פעמים אלו בנים – בנים יותר נוטים לסבול מבעיות אלו. אבל גם בנות סובלות מהן.

אז להתראות כאן.

רחל בר-יוסף-דדון, פסיכולוגית קלינית, אשדוד

חזרה
WhatsApp
Phone